Niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy zamknięty w domu razem z rodziną, fizyczna izolacja nie oznacza, że ​​musisz zerwać wszelki kontakt z resztą świata — wręcz przeciwnie. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do zwiększenia zainteresowaniem się życiem innych – z braku innych zajęć. Czas domowej izolacji jest też dobrym pomysłem na to, aby odezwać się do dalszych przyjaciół, dawnych współpracowników czy do kogoś z rodziny, z kim dawno nie utrzymywaliśmy kontaktu.

Komunikuj się z innymi dzięki komunikatorom i aplikacji

Chociaż możesz komunikować się ze znajomymi i rodziną przez telefon, dzwoniąc do nich lub wysyłając wiadomość, rozmowy wideo w niektórych sieciach lub komunikatorach społecznościowych mogą pozwolić ci ożywić dialog. W przypadku, gdy nie masz Wi-Fi, ani telefonu, możesz oczywiście wysyłać listy — poczta nadal pracuje, nawet w lockdownie.

Sport może być wspaniałym sprzymierzeńcem

Podczas tego okresu pozbawienia ruchu, sport wspiera Cię w utrzymaniu równowagi psychicznej i fizycznej. Ćwicząc w domu, poprawisz swoje samopoczucie i kondycję fizyczną. Możesz też wybrać się na samotną przebieżkę w swojej okolicy, jeśli koniecznie chcesz wyjść z domu. E-sport czy zakłady bukmacherskie jest też rozwiązaniem, które może poprawić kondycję psychiczną. Sprawdź gry, które są za darmo i ciesz się rozrywką.

Godzina sportu dla dzieci i pół godziny dla dorosłych

Lekarze zalecają jedną godzinę aktywności fizycznej dziennie dla dzieci i młodzieży oraz 30 minut dla dorosłych. Zaletą ćwiczeń w domu jest to, że nie wymagają one prawie żadnego sprzętu. Krzesłem, napełnionymi butelkami wody, stopniami schodowymi możesz wzmocnić wszystkie zespoły mięśni w swoim ciele. Wchodzenie i schodzenie po schodach kilka razy dziennie zapewni Ci dobrą kondycję, podobnie jak seria pompek, przysiadów, ćwiczeń mięśni tułowia i innych ćwiczeń siłowych.

Stwórz ramy ze swoimi dziećmi

Dobrym pomysłem może być zorganizowanie narady rodzinnej i omówienie z dziećmi, jak powinny spędzać dzień, wyjaśniając im, czym jest izolacja i w razie potrzeby dodać im otuchy, prosząc o wyrażenie swoich emocji i odczuć. Wytłumacz dzieciom, że wszystkie miejsca zabaw, takie jak kina i sale zabaw są zamknięte, ale za to będziesz mógł zwielokrotnić z nimi gry i inne zajęcia w domu.

Organizuj domowe zajęcia swoim dzieciom

Codziennie organizuj sesje gier planszowych, warsztaty gotowania, czas na czytanie, a nawet kolorowanie z dziećmi. Jeśli nie nadużywasz elektroniki, to czas przed telewizorem czy laptopem z kreskówkami, filmami lub grami również może być dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzesz, pamiętaj, że Twoja wyobraźnia, dobry humor i cierpliwość będą kluczami do szczęścia Twoich dzieci i ich dobrego samopoczucia.

Zaoferuj swoją pomoc osobom starszym

Osoby starsze są najbardziej narażone w czasie tego kryzysu zdrowotnego. Jeśli mieszkasz w bloku lub masz bliskiego sąsiada i jesteś młody, nie wahaj się zaoferować im pomocy przy zakupach lub odebrać leki w aptece. Należy oczywiście pamiętać, że kontakt z nimi powinien być jak najmniejszy, dlatego przed spotkaniem się z nimi weź ze sobą rękawiczki i upuść ich pozostaw ich zakupy przed drzwiami.

PoprzedniSkróty meczów z Ligi Mistrzów online – 10 marca
NastępnyPowtórki meczów w internecie online, m.in. Real Sociedad vs Barcelona – 21 marca